Ze života ministrantů

Služba ministrantů je velice důležitá. Jsou nejbližšími spolupracovníky kněze. Přisluhují knězi při mši svaté, což je z jedné strany veliké vyznamenání - být tak blízko Pánu Ježíši na oltáři, avšak z druhé strany je to také nesmírná zodpovědnost. Kněz vysluhuje svatá tajemství v osobě Krista jakožto Hlavy Církve a podle toho musí vypadat také služba asistujících ministrantů.

Stále platí zásada:

Máme-li sklízet kněze, musíme sázet ministranty!

Jakkoli je to úkol vznešený

a nezbytný, není ani trochu jednoduchý!

Říká se, že z největších rošťáků vyrůstají

nejlepší kněží...

ano, ale kdo to má uhlídat ?!?

Než se podaří naučit ministranty takto

příkladné zbožnosti a zodpovědnosti v jejich

službě, je to dlouhá cesta vedoucí přes mnohá úskalí, která je zapotřebí překonávat.

Pojmy

Ministranti se musí naučit mnoho pojmů, aby se v bohoslužbě dobře vyznali. Malí ministranti často nerozumí pokynům od kněze a tak se může přihodit skutečně leccos. Aby se předešlo obtížím a karambolům všeho druhu, musí ministranti pilně studovat teorii i praxi.

...jeden příklad, jak to může dopadnout, když se malí ministranti neučí a špatně si vyloží rozhodnutí kněze přede mší svatou, který rozděluje úkoly a říká:

"Dnes                                                            budete kouřit                                                           vy dva!"

Právě okuřování je jedním z velice důležitých úkolů ministrantů.

Okuřování patří ke kráse a vznešené důstojnosti posvátné mešní liturgie. Kadidlo symbolizuje naše modlitby stoupající k nebi jako vonný dým kadidla. Dým z kadidla také zahaluje svatá tajemství konaná na oltáři. Kadidlový dým také znázorňuje oblak, ve kterém se vždy Bůh ve Starém zákoně zjevoval. Okuřovat správným způsobem a ve správný čas, nevysypat kadidelnici plnou žhavých uhlíků, to všechno jsou úkoly, které je třeba se pečlivě učit. Vzhledem k tomu, kolikrát se již kadidelnice vysypala a kolikrát došlo k jiným problémům, platí také u ministrantů, že učený z nebe nepadá,

Ale takto se okuřovat zcela jistě nenaučíš!

Na okuřování žádná apka není!!!

Skutečně je třeba dobrá vůle,

píle a ochota zbožně sloužit u oltáře,

protože naučit se správně okuřovat opravdu není snadné.

... no a takhle do dopadne, když se někdo učí špatně nebo vůbec... a mohlo být hůř!!!

Ministranti pomáhají
také s přípravou ke mši svaté.

Kdo nikdy neministroval, tak si ani neumí představit, kolik věcí je třeba domluvit a připravit.
Hned po otevření kostela je třeba zazvonit na zvony. Není lehké umět správně zvonit, ale jak se zdá, naši ministranti mají nezbytnou zručnost a praxi, takže zvonění zvládají na jedničku!

Následně v sakristii musí ministranti připravit misál, konvičky, patenu, mešní roucha a ještě další věci, na které se nesmí zapomenout.
Mešní víno nesmí být zkažené. Tak aby to pan farář nemusel kontrolovat sám, rádi a ochotně mu s tím ministranti pomohou.

Služba ministrantů je skutečně náročná.

A tak když se vše nakonec podaří,

je radost malých služebníků oltáře

skutečně obrovská!!!

Římskokatolická farnost Vejprty